شرایط اجازه کار دانشجو در فرانسه

شرایط اجازه کار دانشجو در فرانسه | اشتغال حین تحصیل در فرانسه 2023

کار دانشجویی در فرانسه میان تمام دانشجویان بین‌المللی این کشور محبوب است. اکثر افراد بوسیله کار دانشجویی فرصت‌های بزرگی را برای خود بوجود می‌آورند که زندگی شغلی و اجتماعی بهتری نیز برایشان رقم می‌خورد. در این مقاله قصد داریم تا نحوه دریافت اجازه کار دانشجویان در فرانسه را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید تا به یکی از دانشجوهای موفق کشور فرانسه تبدیل شوید.

موضوعاتی که در این بخش مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 • مزایای کار دانشجو در فرانسه چیست؟
 • درآمد دانشجویی در فرانسه چقدر است؟
 • بهترین مشاغل دانشجویی در فرانسه
 • ساعت کاری قانونی دانشجویان در فرانسه چقدر است؟
 • شرایط دریافت اجازه کار دانشجویی در فرانسه چیست؟
 • در پایان آیا پیدا کردن کار دانشجویی در فرانسه آسان است؟

مزایای کار دانشجویی در فرانسه چیست؟

همانطور که گفتیم کار دانشجویی در فرانسه فرصت‌های زیادی را برای دانشجویان بوجود می‌آورد. برای بررسی فرصت‌هایی که طی اشتغال حین تحصیل بوجود می‌آیند، باید سه موضوع مهم را مورد بررسی قرار دهیم. اولین موضوع این است که هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است و دانشجویان به راحتی می‌توانند مخارج آموزش و دانشگاه را بپردازند یا خیر؟


هزینه تحصیل در فرانسه

ما در کامفی ویزا بارها اشاره کردیم که برخلاف تصور عموم مردم تحصیل در فرانسه برای دانشجویان رایگان نیست. تحصیل برای اتباع فرانسه و دانشجویان عضو اتحادیه اروپا چیزی نزدیک به صفر است با این حال رایگان نیست. همچنین، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی فرانسه بین 400 تا 15000 یورو برای مقاطع گوناگون است. هزینه تحصیل در فرانسه به عوامل مختلفی همچون مقطع تحصیلی و رشته مورد نظر دانشجویان بستگی دارد که در یکی از مقالات وبسایت کامفی ویزا آنها را کاملا مورد بررسی قرار دادیم. برای مشاهده مقاله هزینه تحصیل در فرانسه کلیک کنید.


هزینه زندگی در فرانسه

هزینه زندگی در فرانسه شامل هزینه‌های اسکان، خرد و خوراک، حمل و نقل و… می‌شود. دانشجویان برای گذر زندگی خود علاوه بر هزینه‌های تحصیلی باید سرمایه‌ای جهت رفع نیازهای ضروری زندگی خود داشته باشند. دانشجویان بسیاری برای رفع نیازهای ضروری خود اقدام به کار دانشجویی می‌کنند. دریافت اجازه کار دانشجویی در فرانسه به شما امکان کسب درآمد مورد نیاز برای هزینه‌های زندگی را میدهد.


ورود به بازار کار فرانسه

یکی دیگر از مزایایی که کار دانشجویی در فرانسه به همراه دارد ورود به بازار اشتغال این کشور است. ورود به بازار کار فرانسه به افراد فرصت عضویت  در حوزه شنگن را می‌دهد. همچنین، کار دانشجویی افراد را برای موفقیت در عرصه‌های بزرگ شغلی این کشور تربیت می‌کند.


درآمد دانشجویی در فرانسه چقدر است؟

کسب درآمد یکی از اهداف اصلی کار دانشجویی  است. شما می‌توانید از طریق اخذ اجازه کار برای دانشجویان در فرانسه درآمد نسبتا خوبی را کسب کنید و به رفع نیازهای دوران آموزش خود بپردازید. میزان درآمد دانشجویان در فرانسه حدود 82 یورو برای هر هفته است. طبق قوانین موجود در فرانسه میزان دستمزد هر دانشجو در این کشور بدون کسر مالیات 9 یورو برای هر ساعت است. با کسر مالیات حقوق دانشجویان در فرانسه به 7 یورو برای هر ساعت می‌رسد. البته میزان درآمد دانشجویان به نوع شغلی که انتخاب می‌کنند نیز بستگی دارد. توجه کنید که باید کاری را انتخاب کنید که درآمد معقولی به ازای آن کسب نمائید. سوال اینجاست که بهترین مشاغل دانشجویی در فرانسه کدام اند؟


شرایط دریافت اجازه کار دانشجویی در فرانسه چیست؟

مهمترین قسمت اشتغال حین تحصیل در فرانسه کسب مجوز لازم است. توجه کنید که الزامات محدود کننده‌ای برای کار دانشجویی در فرانسه وجود ندارد اما کسب مجوزهای لازم برای اطمینان بیشتر الزامی است. دانشجویان بین المللی که عضو اتحادیه اروپا نیستند برای دریافت مجوز کار نیاز به اقامت دانشجویی دارند. توجه فرمائید که برای کسب این مجوز باید مدارکی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم را جمع آوری کنید.

 • ویزا
 • فیش حقوقی (در صورتی که قبلا مشغول به کاری بودید)
 • اوراق کاری
 • کپی از پاسپورت
 • رزومه
 • کارت سلامت

همانطور که گفتیم دانشجویان می‌توانند در داخل و خارج دانشگاه کار مورد نظر خود را انتخاب کنند. کار دانشجویی در فرانسه برای 12 ماه سال و از 1 سپتامبر تا 31 اگوست ادامه دارد. مشاغل دانشجویی داخل دانشگاه برای موفقیت هر چه بیشتر دانشجویان در ساعات خاصی از روز برگزار می‌شوند که با زمان تحصیل دانشجو ادغام نشوند.


بهترین مشاغل دانشجویی در فرانسه

پس از دریافت اجازه کار در فرانسه، نوبت به انتخاب شغل دانشجویی میرسد. دانشجویان برای انتخاب شغل مناسب خود باید چندین ملاک مهم را در نظر بگیرند. شغل دانشجویی نباید زمان زیادی را از افراد بگیرد به طوری که دانشجویان فرصت رسیدگی به امور درسی خود را به راحتی داشته باشند. همچنین، کار دانشجویی باید به بهبود عملکرد فرد در رشته تحصیلی او کمک کند و سبب تربیت وی برای بازار کار فرانسه شود. در این قسمت قصد داریم تا چندین شغل دانشجویی مناسب برای شما را بررسی کنیم.

 • تدریس خصوصی دروس به دانشجویان دانشگاه
 • پشتیبانی دانشجویان
 • مدیریت
 • پشتیبانی رویدادهای فرهنگی و ورزشی

ساعت کاری قانونی دانشجویان در فرانسه چقدر است؟

دریافت اجازه کار دانشجو در فرانسه برای تمامی دانشجویان این کشور الزامی نیست، اما چرا؟ طبق قوانین دولت فرانسه دانشجویان اجازه 964 ساعت کار در هفته را دارند. 964 ساعت کار در سال به معنای 60 درصد از میزان بیشترین زمان کاری در فرانسه است. اگر دانشجویان قصد ندارند بیش از 964 ساعت در سال کار کنند، در نتیجه نیازی هم به کسب مجوزهای لازم از دانشگاه مورد نظر خود را ندارند. اگر دانشجوی شاغل در دانشگاهتان هستید، شما مجوز کار بیش از 670 ساعت در سال را ندارید. همچنین، کسانی که دوره تحصیلی آنها 6 ماهه است اجازه 472 ساعت کار در طول دوره تحصیلی را دارند.


در پایان آیا پیدا کردن کار دانشجویی در فرانسه آسان است؟

همانطور که گفتیم، اخذ اجازه کار در فرانسه برای دانشجویان بین المللی و ایرانی طی شرایطی خاص کاملا امکان پذیر است. خواهشمندیم توجه کنید که کاریابی در فرانسه روند نسبتا دشواری است و باید تا حد خوبی با نیازهای بازار اشتغال این کشور آشنا شوید. وجود رقابتهای بسیار زیاد برای کاریابی در فرانسه یادگیری زبان فرانسوی را ضروری می‌سازد. در صورتی که با توجه به نیازهای فردی خود شغل مناسبتان را انتخاب کردید، می‌توانید از طریق وبسایتهای کاریابی فرانسه نسبت به جستجوی جایگاه شغلی مورد نظر خود اقدام کنید.

دریافت مشاوره تخصصی اخذ اقامت فرانسه

رزرو مشاوره
برچسب ها: بدون برچسب

نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *