همه چیز درباره تحصیل دکتری در فرانسه (2)

همه چیز درباره تحصیل دکتری در فرانسه | شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه

تحصیل دکتری در فرانسه به دلیل وجود بورسیه‌های تحصیلی فراوان یکی از بهترین فرصت‌ها برای دانشجویان ایرانی است. تحصیل دکتری در فرانسه نه تنها رایگان است، بلکه شرایط ویژه‌ای مانند ارائه هزینه‌های زندگی به دانشجویان را فراهم می‌کند. متقاضیان تحصیل مقطع دکتری با ادامه تحصیلات خود در فرانسه فرصت آموزش در بهترین دانشگاههای دنیا را کسب خواهند کرد. از آنجایی که تحصیل مقطع دکترا در فرانسه مورد توجه بسیاری از دانشجویان دنیاست، دستیابی به این امر کمی چالش برانگیز است. در این مقاله قصد داریم تا به گونه‌ای مسیر تحصیل دکترا در کشور فرانسه را شرح دهیم که چالشهای آن تبدیل به فرصتی برای دستیابی به این هدف شوند. با ما همراه باشید تا با یکی از بهترین تجربه‌های تحصیلی دنیا آشنا شوید.

موضوعاتی که در این بخش مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 • تحصیل دکتری در فرانسه چگونه است؟
 • مزایای تحصیل دکتری در فرانسه چیست؟
 • استانداردها و ساختار دوره دکترا در فرانسه چگونه است؟
 • شرایط لازم برای پذیرش دکتری در فرانسه چیست؟
 • همه چیز درباره استاد راهنما برای مقطع دکتری
 • مدارک لازم برای اخذ پذیرش دکترا در فرانسه چیست؟
 • دانشگاههای برتر فرانسه برای تحصیل دکترا کدام است؟
 • هزینه تحصیل دکترا در فرانسه چقدر است؟
 • آیا امکان اشتغال هنگام تحصیل در فرانسه وجود دارد؟

تحصیل دکتری در فرانسه چگونه است؟

به طور کلی فرانسه مقصد مناسبی برای کسانی است که قصد مهاجرت تحصیلی دارند. فرانسه از آنجایی مقصد تحصیلی مناسبی است که برای تحصیل در این کشور هزینه مقرون به صرفه‌‌ای به ازای وجود دانشگاهها و اساتید برتر دنیا می‌پردازید. از طرفی دیگر تعداد زیادی از دانشجویان فرانسه بین المللی هستند. وجود تعداد بالای دانشجویان بین المللی در فرانسه استقبال زیاد این کشور از متقاضیان خارجی را نشان می‌دهد. سیستم آموزشی فرانسه در هر سه مقطع لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا بسیار پیشرفته است. همه نکاتی که گفتیم تنها گوشه‌ای از مزایای تحصیل دکترا در فرانسه بود. اما اکنون می‌خواهیم بدانیم که چرا باید فرانسه را برای تکمیل مقطع دکترای خود انتخاب کنیم؟


مزایای تحصیل دکتری در فرانسه چیست؟

عدم نیاز به پرداخت شهریه اولین و بزرگترین مزیت تحصیل PHD در فرانسه است. متقاضیان می‌توانند به تحصیل کاملا رایگان در فرانسه بپردازند. تحصیل مقطع دکتری در فرانسه فرصتهای ویژه‌ای را در جهت تحقیق و توسعه برای متقاضیان بوجود می‌آورد. همانطور که می‌دانید، دوره دکترا مقطعی برای تحقیقات و توسعه رشته مورد نظر است و تحصیل در فرانسه برای شما یک رزومه تحصیلی بی‌نظیر بوجود می‌آورد. یکی از بزرگترین چالشهای دانشجویان ایرانی تایید مدارک تحصیلی توسط وزارت ایران است. کشور ایران بسیاری از موسسات تحصیلی سراسر دنیا را به رسمیت نمی‌شناسد، اما خوشبختانه مدارکی که از سوی فرانسه اخذ می‌شوند مورد تایید این ارگان قرار می‌گیرند.

متقاضیان علاوه بر تحصیل رایگان در فرانسه می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی متعددی استفاده کنند. بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند عمده یا کل هزینه‌های زندگی فرد در فرانسه را پوشش دهند. همچنین، می‌توانید بوسیله گذر از شرایطی خاص برای تحصیل مقطع دکترا در فرانسه ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود دریافت کنید. تا این قسمت پی بردیم که چرا باید فرانسه را برای تکمیل مقطع دکترا انتخاب کنیم. اکنون می‌خواهیم با ساختار مقطع دکترا در کشور فرانسه بیشتر آشنا شویم


استانداردها و ساختار دوره دکترا در فرانسه چگونه است؟

PHD به عنوان سومین دوره دانشگاهی در فرانسه برگزار می‌شود. برای تحصیل در مقطع دکترا نیاز به ارائه مدرک معتبر کارشناسی ارشد دارید. در صورتی می‌توانید در مقطع دکترای فرانسه تحصیل کنید که توانایی لازم برای تکمیل پروژه‌های تحقیقاتی را داشته باشید. طول دوره دکترا 3 سال است که هرسال شامل 2 ترم می‌شود. اولین ترم دوره پاییزه است که از اول سپتامبر تا ماه ژانویه ادامه دارد. دومین ترم نیز از اوایل فوریه تا ماه ژوئن ادامه دارد. دانشجویان دوره دکترا مستلزم به گذر از 150 ساعت دوره تحقیقاتی هستند. دوره‌های تحقیقاتی شامل سمینارها و جلسات آموزشی مرتبط با رشته مورد نظر است.


شرایط لازم برای پذیرش دکتری در فرانسه چیست؟

همانطور که گفتیم، فرانسه بهترین دوره‌های تحصیلی PHD را ارائه می‌دهد و شرایط پذیرش متقاضی نیز در این کشور کمی متفاوت است. تنها محققان حرفه‌ای می‌توانند برای تکمیل مقطع دکترای خود به کشور فرانسه سفر کنند. متقاضیان تحصیل دکترا در فرانسه باید حداکثر 35 ساله باشند. معیارهای گوناگونی برای پذیرش متقاضیان در دانشگاههای فرانسه وجود دارد. معیارهای پذیرش متقاضیان عبارتند از مدارک معتبر زبان، مقالات بین المللی، نمرات مناسب و… .


همه چیز درباره استاد راهنما برای مقطع دکتری

از آنجایی که پذیرش تحصیل دکترا در فرانسه اندکی چالش برانگیز است، متقاضیان مستلزم به مشورت با یک استاد راهنما باتجربه هستند. مشورت با استاد راهنما به این صورت است که متقاضی بوسیله ارسال ایمیل به یکی از اساتید دانشگاه مورد نظرش باید در خصوص اهداف پژوهشی و توانایی‌های خود صحبت کند. استاد راهنما می‌تواند در طول پذیرش و تحصیل دوره دکتری به شما کمک بسزایی کند.


مدارک لازم برای اخذ پذیرش دکترا در فرانسه چیست؟

 • مدارک معتبر زبان
 • اثبات تمکن مالی
 • پاسپورت با اعتبار بالا
 • انگیزه نامه قوی
 • رزومه تحصیلی کامل
 • پیشنهادات و ایده‌های پژوهشی
 • و غیره

دانشگاه‌های برتر فرانسه برای تحصیل دکترا کدام است؟

با وجود اینکه اکثر دانشگاههای فرانسه در لیست برترین موسسات آموزشی جهان قرار دارند، چندین مرکز تحصیلی سیستم یادگیری باکیفیت‌تری را به متقاضیان ارائه می‌کنند. در این قسمت اسامی بهترین دانشگاههای فرانسه را مشاهده می‌کنید:

 • دانشگاه سوربن یا Sorbonne University
 • دانشگاه پاریس یا University of Paris
 • دانشگاه پلی تکنیک پاریس یا Polytechnique de Paris
 • دانشگاه اکس مارسی یا Aix MarseIlle University

هزینه تحصیل دکترا در فرانسه چقدر است؟

همانطور که گفتیم، هزینه تحصیل دکترا در فرانسه چیزی نزدیک به 0 است، اما با این حال میزان شهریه به رشته و دانشگاه مورد نظر شما مرتبط است. برای مثال، تحصیل دکترا در دانشگاههای خصوصی و به زبان انگلیسی گرانتر از دانشگاههای دولتی این کشور است. همچنین، برخی از رشته‌ها نیازمند ارائه آموزشات تجربی و آزمایشگاهی بیشتری هستند که این موضوع نیز هزینه تحصیل را به مراتب افزایش می‌دهد.


آیا امکان اشتغال هنگام تحصیل دکترا در فرانسه وجود دارد؟

امکان اشتغال یکی از مزیت‌های بزرگ تحصیل دکتری در فرانسه است. شما می‌توانید همزمان با تحصیل خود برای تامین نیازهای زندگیتان وارد بازار کار فرانسه شوید.

دریافت مشاوره تخصصی اخذ اقامت فرانسه

برچسب ها: بدون برچسب

نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *