همه چیز درباره تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه | شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه
آنچه در این مقاله خواهید خواند:

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه برای دانشجویان رشته‌های مختلف مزایای بسیاری دارد. رفع هزینه‌ها و مخارج زندگی دانشجویی یکی از بزرگترین دغدغه‌های دانشجویان حین تحصیل است. در بسیاری از کشورها شاهدیم که دانشجویان اجازه کار حین تحصیل را ندارند. فرانسه به عنوان یکی از پیشروترین کشورهای دنیا به دانشجویان اجازه کار حین تحصیل را می‌دهد. اجازه ورود به بازار کار تنها گوشه‌ای از مزایای تحصیل در کشور فرانسه است. ما در این مقاله قصد داریم تحصیل کارشناسی ارشد فرانسه را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید تا دریابید که با تحصیل دوره فوق لیسانس فرانسه می‌توانید به یک تکنسین در حوزه تحصیلیتان تبدیل شوید.

موضوعاتی که در این بخش مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 • آیا تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه انتخاب هوشمندانه‌ای است؟
 • مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه چیست؟
 • آیا برای تحصیل کارشناسی ارشد به مدرک زبان نیاز دارید؟
 • نحوه پذیرش کارشناسی ارشد در مراکز علمی فرانسه
 • آیا کارشناسی ارشد فرانسه بورسیه دارد؟
 • صفر تا صد دریافت پذیرش کارشناسی ارشد فرانسه
 • مدارک لازم برای پذیرش کارشناسی ارشد در فرانسه
 • قوانین و استانداردهای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه چیست؟
 • در پایان سرنوشت دانشجویان پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد چیست؟

آیا تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه انتخاب هوشمندانه‌ای است؟

اگر قصد دارید از طریق تحصیل به یک مقصد خوب مهاجرت کنید، فرانسه یکی از بهترین گزینه‌هاست. فرانسه گزینه مناسبی است، چرا که شما پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد زمان کافی برای جستجوی شغل مورد نظر خود را دارید. پس از سه سال کار در فرانسه می‌توانید اقامت دائم خود را به همراه همراهانتان دریافت کنید. فرانسه برای کسانی که قصد مهاجرت موفقیت آمیز و گسترش تخصص خود در سطح بین المللی دارند، انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای است. تا اینجا دانستیم که فرانسه می‌تواند مقصد خوبی باشد، اما چرا باید این کشور را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنیم؟


مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه چیست؟

دلایل زیادی وجود دارند که فرانسه را از مابقی کشورها متمایز می‌کند. برای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه نیازی به پرداخت هزینه‌های سرسام آور نیست. شما می‌توانید با پرداخت یک هزینه معقول در معتبرترین دانشگاههای دنیا به تحصیل و آموزش بپردازید. هیچ الزامی برای یادگیری مهارت زبانی فرانسوی نیست، چرا که دوره‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی نیز در فرانسه برگزار می‌شوند. همچنین، متقاضیان هنگام تحصیل می‌توانند وارد بازار کار فرانسه شوند. ورود دانشجویان به بازار کار از آنها یک تکنسین کاربلد در حوزه تخصصیشان می‌سازد و می‌توانند به شکل بهتری با نحوه کارشان در فرانسه آشنا شوند.


آیا برای تحصیل کارشناسی ارشد به مدرک زبان نیاز دارید؟

به طور کلی، تدریس در دانشگاه‌های فرانسه به دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌شود. شما می‌توانید بسته به نیاز خود زبان آموزشیتان را انتخاب کنید. اما معمولا رشته‌های مهندسی در فرانسه به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. آیلتس 6 مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل به زبان انگلیسی است. عمده رشته‌های زیرشاخه علوم انسانی مانند فلسفه، حقوق، اقتصاد و… نیز به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند. B2 یا C1 مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل به زبان فرانسوی است. نوع مدرک زبان فرانسوی وابسته به دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می‌کنید متفاوت خواهد بود.


نحوه پذیرش کارشناسی ارشد در مراکز علمی فرانسه

از آنجایی که متقاضیان کارشناسی ارشد در فرانسه زیاد هستند، دست یابی به این امر نیازمند تلاش و پشتکار است. قبل از اقدام به ارسال درخواست به دانشگاههای فرانسه باید دارای یکسری شرایط خاص باشید. یکی از الزامات ورود به مقطع کارشناسی ارشد فرانسه کسب یک مدرک زبان است. با وجود اینکه الزامی بر کسب مهارت زبان فرانسوی نیست، اما این دانش کمک بزرگی به زندگی دانشجویان در فرانسه می‌کند. بوسیله کسب زبان فرانسوی راحتتر می‌توانید وارد بازار کار فرانسه شوید. خبر خوب این است که تحصیل فوق لیسانس در فرانسه محدودیت سنی ندارد و هرچه سن شما کمتر باشد امتیاز مثبت محسوب می‌شود.


آیا کارشناسی ارشد فرانسه بورسیه دارد؟

همانطور که می‌دانید هزینه تحصیل در فرانسه بسیار ناچیز است و معمولا نیازی به بورسیه تحصیلی پیدا نمی‌کنید. برخی از موسسات آموزشی در شرایطی خاص به برخی از دانشجویان بورسیه تحصیلی ارائه می‌کنند. همچنین، در دوره کارشناسی ارشد حین کارآموزی به دانشجویان مبلغی به عنوان حقوق ماهیانه اهدا می‌شود.

افرادی که در یکی از دسته‌های زیر قرار دارند مشمول دریافت بورسیه تحصیلی هستند:

  • افرادی که معدل بالایی دارند.

  • افرادی که موفق شدند نمره زبان بالایی کسب کنند.

  • افرادی که تاکنون مقالات علمی و معتبر زیادی منتشر کردند.


صفر تا صد دریافت پذیرش کارشناسی ارشد فرانسه

تاکنون با مسیر کاملی که یک دانشجو برای کسب کارشناسی ارشد در فرانسه طی می‌کند آشنا شدیم. اکنون می‌خواهیم بدانیم که چگونه می‌توانیم برای تحصیل فوق لیسانس به فرانسه راه پیدا کنیم. جمع آوری مدارک مورد نیاز اولین مرحله برای اخذ پذیرش دانشگاههای فرانسه است. پس از جمع آوری مدارک لازم باید درخواستی را به دانشگاهی که انتخاب کردیم ارائه دهیم. و سپس بعد از دریافت ایمیل از سوی دانشگاه مورد نظر باید از سفارت فرانسه درخواست وقت ملاقات کنیم. پس از مصاحبه با آفیسر سفارت نتیجه قبولی توسط ایمیل به متقاضیان اعلام خواهد شد.


مدارک لازم برای پذیرش کارشناسی ارشد در فرانسه

  • مدارک تحصیلی

  • پاسپورت

  • پذیرش معتبر از سوی دانشگاه

  • رزومه

  • انگیزه نامه

  • و غیره


قوانین و استانداردهای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه چیست؟

مدت زمان تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه 2 سال است. دانشجویان باید طی دو سال 4 ترم تحصیلی را پشت سر بگذارند. به طور کلی 2 نوع مستر کارشناسی ارشد در فرانسه وجود دارد. اولین نوع دوره 1 ساله  است که هر ترم آن 4 ماه طول می‌کشد. پس از گذر از 2 ترم، دوره کارآموزی برای متقاضیان برگزار می‌شود. دانشجویان می‌توانند حداقل 550 یورو در ماه کسب درآمد کنند. دومین دوره دارای 2 ترم 5 ماهه است.  دوره کارآموزی در دوره دوم 5 ماهه است.


در پایان سرنوشت دانشجویان پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد چیست؟

پس از تحصیل دوره کارشناسی ارشد در فرانسه دانشجویان 2 بازه زمانی 6 ماهه فرصت دارند که برای جستجوی کار اقدام کنند. ضمن اینکه میتوانید برای اقامت دائم فرانسه اقدام کنید.

دریافت مشاوره تخصصی اخذ اقامت فرانسه

نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط با ما

جهت اطلاع از روش های مهاجرت به فرانسه، کانادا و اطلاع از آخرین اخبار مهاجرتی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.