تمکن مالی: راهنمای کامل برای اثبات توانایی مالی در درخواست ویزا

تمکن مالی فرانسه
آنچه در این مقاله خواهید خواند:

گواهینامه توانایی مالی یکی از اساسی‌ترین و ضروری‌ترین اسناد در هنگام درخواست ویزا برای بسیاری از کشورها، به ویژه کشورهای منطقه شینگن، محسوب می‌شود. فارغ از دلیل مهاجرت شما (چه برای زندگی، تحصیل، سرمایه‌گذاری و غیره)، گواهی تمکن مالی به عنوان یکی از اجزای کلیدی و تاثیرگذار در فرآیند اخذ ویزا شناخته می‌شود. اما، آیا واقعاً با مفهوم گواهینامه توانایی مالی و نحوه تهیه آن آشنایی دارید؟ آیا از میزان دارایی مورد نیاز برای اخذ تمکن مالی فرانسه ارائه آن به سفارت مربوطه اطلاع دارید؟ اگر به فکر مهاجرت هستید، موسسه مهاجرتی کامفی ویزا به طور کامل در این مسیر به شما کمک خواهد کرد. علاوه بر این، شما می‌توانید در هر ساعتی از شبانه‌روز با مشاوران ما تماس بگیرید و به صورت رایگان از مشاوره آن‌ها بهره‌مند شوید.

تمکن مالی چیست؟

گواهی تمکن مالی، یا همان Proof of Funds (POF)، یک نوع مدرک یا نامه‌ای است که نشان می‌دهد فرد، نهاد یا شرکتی از موجودی مالی کافی برای انجام فعالیت‌هایی نظیر زندگی کردن، تحصیل یا سرمایه‌گذاری برخوردار است. این سند که از سوی بانک‌ها صادر می‌شود، به منظور ایجاد اطمینان یا ارائه تضمین به طرف مقابل (مانند سفارت‌خانه‌ها، مؤسسات آموزشی، فروشندگان و غیره) در خصوص داشتن میزان دارایی لازم برای انجام تعهدات یا مقاصد معین توسط شخص یا نهاد موردنظر صادر می‌گردد.

در این گواهینامه، میزان دارایی‌های کنونی به همراه جزئیات تراکنش‌های مالی فرد ثبت می‌شود. هدف از ارائه این گواهی، اطمینان دادن به سفارت کشور مورد نظر درباره توانایی متقاضی برای تأمین مخارج زندگی شامل مسکن، غذا، لباس، تحصیل و سایر هزینه‌ها در کشور مقصد است.

گواهی تمکن مالی فرانسه که گاهی با عنوان «گواهینامه قابلیت مالی» نیز خوانده می‌شود، به درخواست متقاضی به زبان‌های انگلیسی یا فارسی تهیه و به عنوان یکی از مستندات مورد نیاز برای درخواست ویزا به سفارت ارائه می‌گردد.

میزان تمکن مالی برای ویزای فرانسه

میزان تمکن مالی مورد نیاز برای دریافت ویزای فرانسه به نوع ویزای درخواستی بستگی دارد و هر نوع ویزا شرایط خاص خود را دارد. به طور کلی، حداقل تمکن مالی برای ویزای فرانسه حدود ۲۰۰ میلیون تومان به علاوه گردش مالی ۶ ماه اخیر است که باید توسط سفارت فرانسه تایید شود.

اگر این مبلغ در حساب فرد وجود نداشته باشد، او باید اثبات کند که درآمد ماهیانه‌ای به ارزش ۳۰۰۰ یورو مورد تایید سفارت دارد.

در صورتی که متقاضی قصد سفر به همراه همسر و فرزندان خود را دارد، برای دریافت ویزای همراه فرانسه، به ازای هر فرزند ۷۵۰ یورو و به ازای همسر ۱۴۰۰ یورو به مبلغ اولیه اضافه می‌شود.

میزان تمکن مالی برای ویزای توریستی فرانسه

میزان تمکن مالی برای دریافت ویزای توریستی فرانسه به مدت زمان اقامت و برنامه سفر متقاضی بستگی دارد. مدرک مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی می‌تواند شامل گواهی دریافت کمک ‌هزینه یا یک صورت ‌حساب بانکی که گردش مالی ۳ ماه اخیر را نشان دهد، باشد.

برای اخذ ویزای توریستی فرانسه نیازی به مصاحبه با آفیسر نیست؛ تنها باید مدارک مورد نیاز را تحویل داده و انگشت ‌نگاری انجام شود.

با توجه به اینکه جواب ویزای توریستی فرانسه ۲۱ روز کاری پس از ارائه مدارک اعلام می‌شود، توصیه می‌شود متقاضیان بین ۱ تا ۳ ماه قبل از تاریخ سفر اقدام به درخواست ویزا کنند.

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه

میزان تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه به رشته و شهر انتخابی متقاضی بستگی دارد. با این حال، به طور کلی حداقل مبلغ مورد نیاز برای تمکن مالی تحصیلی، ماهیانه حدود ۶۱۵ یورو برای سال اول تحصیلی است.

به عبارت دیگر، برای سال اول باید حداقل ۷۳۸۰ یورو در نظر گرفته شود.

میزان تمکن مالی برای ویزای استارت آپ فرانسه

راه‌اندازی استارت‌آپ یکی از روش‌های مناسب و البته پرهزینه برای مهاجرت به فرانسه است. حداقل مبلغ مورد نیاز به عنوان تمکن مالی در حساب بانکی متقاضی در کشور مبدا، ۱۹۰۰۰ یورو سالیانه است. این مبلغ به منظور اطمینان کشور فرانسه از توانایی متقاضی برای تأمین هزینه‌های زندگی اولیه در فرانسه در نظر گرفته شده است.

میزان تمکن مالی فرانسه برای ویزای خوداشتغالی

برای مهاجرت به فرانسه از طریق ویزای خوداشتغالی(تمکن مالی)، متقاضی باید حداقل تمکن مالی ۳۰۰۰۰ یورو داشته باشد. این مبلغ برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های موجود در فرانسه و راه‌اندازی کسب‌وکار در نظر گرفته شده و نباید در حساب شخصی متقاضی ذخیره شود.

راهنمای جامع ویزای تمکن مالی فرانسه

روش‌های اثبات تمکن مالی برای دریافت ویزای فرانسه

برای دریافت ویزای توریستی فرانسه، اثبات تمکن مالی از اهمیت زیادی برخوردار است تا دولت فرانسه اطمینان حاصل کند که متقاضی قادر به پوشش هزینه‌های اقامت و رفت و آمد در این کشور است.

مهم نیست که مبلغ مورد نیاز برای تمکن مالی از چندین منبع مختلف جمع‌آوری شده باشد؛ مهم این است که تمامی منابع باید به‌طور کامل هزینه‌های مورد نیاز برای تمکن مالی ویزای توریستی فرانسه را پوشش دهند.

مدارکی که برای اثبات تمکن مالی لازم جهت دریافت ویزا وجود دارند، بسیار مهم هستند و نبود هر یک از این مدارک می‌تواند منجر به رد درخواست ویزای توریستی فرانسه شود.

برخی از مهم‌ترین روش‌های اثبات تمکن مالی عبارتند از:

 • ارائه گردش حساب بانکی ۳ ماه اخیر
 • ارائه فیش حقوقی
 • داشتن حقوق بازنشستگی
 • داشتن سند ملکی
 • سهام شرکت یا کارخانه
 • میزان موجودی وجه نقد
 • گواهی اشتغال به کار
 • ارائه سندی مبنی بر داشتن اسپانسر برای پوشش هزینه‌ها در طول مدت اقامت در فرانسه

مدارک لازم جهت دریافت گواهی تمکن مالی فرانسه

برای اخذ گواهی تمکن مالی، ابتدا نیاز به آماده‌سازی و تهیه چندین مدرک خاص است که باید آن‌ها را به بانکی که دارای بیشترین سپرده‌های شماست ارائه دهید و سپس برای دریافت این گواهینامه درخواست نمایید. این مدارک عبارتند از:

 • کارت شناسایی ملی متقاضی
 • نسخه اصلی یا کپی پاسپورت متقاضی
 • تکمیل و ارائه فرم مخصوص درخواست صدور گواهینامه تمکن مالی
 • ارائه اصل وکالتنامه قانونی در صورت وجود نماینده یا وکیل

ضوابط و استانداردهای اساسی برای صدور گواهینامه تمکن مالی فرانسه

صدور گواهینامه تمکن مالی مطابق با دستورالعمل‌ها و استانداردهای مشخصی انجام می‌گیرد. این دستورالعمل‌ها به منظور تامین نیازهای اطلاعاتی سفارت‌ها تدوین شده‌اند و باید به دقت رعایت شوند. مولفه‌های کلیدی که باید در هنگام صدور این گواهی در نظر گرفته شوند، عبارتند از:

 • گواهینامه باید بر روی کاغذ رسمی و سربرگ بانکی که توسط آن صادر می‌شود، چاپ شود.
 • اطلاعات تماس بانک شامل آدرس دقیق، شماره تلفن، و آدرس ایمیل باید در متن گواهینامه قید گردد.
 • این گواهینامه باید مستقیماً به نام فرد درخواست‌کننده صادر شود. در صورتی که درخواست‌کننده متأهل باشد، امکان صدور گواهی به نام همسر نیز وجود دارد.
 • شماره حساب مورد نظر، که تراکنش‌ها و میزان دارایی در آن مشخص می‌شود، باید به صورت واضح در گواهینامه ذکر شود.
 • تاریخ افتتاح حساب بانکی باید مشخص باشد، با این شرط که از زمان افتتاح حساب دست‌کم ۶ ماه گذشته باشد.
 • میزان موجودی حساب در زمان صدور گواهینامه نیز باید اعلام شود.

نکات طلایی آماده‌سازی گواهی تمکن مالی برای ارائه به سفارت‌ها فرانسه

میزان دارایی ذکر شده در گواهینامه تمکن مالی باید متناسب با هزینه‌های برآورد شده برای یک سال زندگی یا تحصیل در کشور مقصد باشد. این میزان باید با توجه به عواملی همچون شهریه دانشگاه، هزینه مسکن، هزینه‌های رفت و آمد و سایر مخارج تعیین شود.
مطلوب است موجودی مورد نیاز را حداقل شش ماه قبل از درخواست گواهی در حساب بانکی خود نگهداری کنید.
موجودی خود را تا زمان تعیین تکلیف نهایی ویزایتان در حساب نگه دارید.
پیشنهاد می‌شود مبلغ موجود در حساب شما کمی بالاتر از میزانی باشد که سفارت یا مؤسسه آموزشی تقاضا کرده است، ولی نباید این تفاوت به شکل چشمگیری زیاد باشد.
گواهینامه تمکن مالی اغلب تا شش ماه اعتبار دارد، اما این مدت بسته به کشور یا دانشگاه مقصد متفاوت است.
دریافت‌کنندگان بورسیه تحصیلی تا سقف مبلغ بورسیه از ارائه گواهی تمکن مالی معاف هستند.
برای اخذ این گواهینامه، حتماً به یک بانک معتبر و شناخته شده مراجعه کنید.

تفاوت بین گردش حساب و تمکن مالی

سیاست‌های سفارت‌های مختلف کشورها در خصوص اسناد مورد نیاز متفاوت است؛ برخی از سفارت‌ها درخواست ارائه گزارش گردش حساب می‌کنند، در حالی که دیگران به دنبال اثبات تمکن مالی هستند. این دو مفهوم اساسی چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ گردش حساب به طور خلاصه شامل جزئیات دقیق تراکنش‌های مالی شما از جمله زمان و تاریخ واریزها و برداشت‌ها است و معمولاً شامل چندین صفحه می‌شود. در مقابل، تمکن مالی یک سند یک صفحه‌ای است که تنها مجموع کل موجودی حساب شما را نشان می‌دهد، که توسط بانک به عنوان مدرکی برای تأیید توانایی مالی شما صادر می‌گردد.

نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

ارتباط با ما

جهت اطلاع از روش های مهاجرت به فرانسه، کانادا و اطلاع از آخرین اخبار مهاجرتی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.