هر آنچه باید در مورد سیستم آموزشی فرانسه بدانید

هر آنچه باید در مورد سیستم آموزشی فرانسه بدانید | نظام آموزشی فرانسه

سیستم آموزشی فرانسه یکی از پیشروترین نظامهای تحصیلی در کل دنیاست. اکثر اتباع فرانسه باسواد هستند و تحصیل از سن 3 تا 16 سالگی برای همه الزامی است. رشد و پرورش سیستم آموزشی فرانسه یکی از اهداف اصلی دولت این کشور است و هرروزه برای گسترش آن تلاش می‌کند. توجه داشته باشید که شرایط تحصیل در همه کشورها متفاوت است و هر سرزمین قوانین و نظام آموزشی مخصوص به خودش را دارد.

 در این مقاله قصد داریم علاوه بر مزایای سیستم آموزشی فرانسه شما را با تمامی چارچوب‌های تحصیل در فرانسه آشنا کنیم. ما را همراهی کنید تا با یکی از شگفت انگیزترین نظام‌های آموزشی در دنیا آشنا شوید.

موضوعاتی که در این بخش مورد بررسی قرار خواهیم داد:

  • سیستم آموزشی فرانسه یکی از بهترین نظام‌های آموزش در دنیا
  • سه مقطع تحصیلی اصلی در سیستم آموزشی فرانسه کدام است؟
  • آموزش فنی و حرفه‌ای در فرانسه چگونه است؟
  • ورود به دانشگاه‌های فرانسه و تحصیل در مقاطع عالی چه شرایطی دارد؟

سریعترین روش مهاجرت به فرانسه بدون سرمایه گذاری

سیستم آموزشی فرانسه یکی از بهترین نظام‌های آموزش در دنیا

بدون شک تاکنون نام فرانسه را در بین یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در دنیا شنیده‌اید اما چرا؟ نظام آموزشی فرانسه جایگاه ششم را در دنیا دارد. تحصیل در کشور فرانسه مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد چرا که توسط آموزش عالی و تحقیقات این کشور اداره می‌شود. سازمان آموزش و تحقیقات عالی پکیج کامل و باکیفیتی شامل سیستم حمل و نقل خوب، مدیریت مطلوب، استخدام معلمان کاربلد و ارائه تقویم‌های آموزشی و برنامه ریزی‌های کارآمد به محصلان این کشور هدیه می‌دهد.

همانگونه که در ابتدا گفتیم تحصیل در فرانسه از سن 3 تا 16 سالگی الزامی است و هیچکس حق نقض این قانون را ندارد. هدف سیستم آموزشی فرانسه یادگیری عمقی و تفکر ریشه‌ای و تحلیلی است و در همین جهت برنامه‌های گوناگونی اعم از برنامه‌های فوق‌العاده و ورزشی به دانش آموزان و دانشجویان ارائه می‌کند. خوب است بدانید که تحصیل به زبان فرانسوی در مدارس فرانسه رایگان است، اگرچه مدارس بین المللی در این کشور رایگان نیستند.

طول دوران آموزشی یا به عبارتی سال تحصیلی در فرانسه از سپتامبر تا ژوئیه است. عدم وجود دستورات مذهبی خاص یکی از مزایای ویژه تحصیل در فرانسه است که دانش آموزان می‌توانند بدون حاشیه با هر دین و اعتقادی در مدارس این کشور به آموزش بپردازند. جالب است بدانید که هرکدام از مقاطع تحصیلی توسط یک نهاد دولتی اداره می‌شود. برای مثال، آموزش ابتدایی توسط شهرداری‌ها اداره و پشتیبانی می‌شود. از آنجایی که در فرانسه هرکدام از مقاطع تحصیلی توسط یک ارگان پشتیبانی می‌شوند شرایط ورود به آنها نیز متفاوت است. برای دستیابی به این سوال ابتدا باید بپرسیم که سیستم آموزشی فرانسه چه مقاطعی را پشتیبانی می‌کند؟


سه مقطع تحصیلی اصلی در سیستم آموزشی فرانسه کدام است؟

به طور کلی، مقاطع تحصیلی در فرانسه به سه مقطع ابتدایی، آموزش متوسطه و تحصیلات عالی تقسیم بندی می‌شوند. آموزش ابتدایی شامل مهدکودک و مدارس دبستان است. همچنین، آموزش متوسطه شامل کالج‌ها، دبیرستان‌های عمومی و هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای می‌شود. تحصیلات عالی نیز شامل دانشگاه‌ها و مقاطع بالا می‌شوند که در این بخش به بررسی تمامی آنها می‌پردازیم.


شرایط تحصیل دوره ابتدایی در فرانسه

اولین دوره تحصیلی در فرانسه دوره پیش دبستانی یا ماترناله است که قبل از ورود دانش آموز به دبستان برگزار می‌شود. دوره پیش دبستانی نیز مانند دوره‌های تحصیلی دیگر در فرانسه الزامی است و از 3 سالگی آغاز می‌شود. آموزش ابتدایی که در فرانسه تحصیلات اولیه محسوب می‌شود تا سن 11 سالگی کودک ادامه می‌یابد و بودجه و هزینه‌های این مدارس توسط شهرداری‌ها تامین می‌شود. اتباع فرانسه در دبستان به یادگیری خواندن و نوشتن می‌پردازند. علاوه بر خواندن و نوشتن محاسبه اعداد نیز در مقاطع ابتدایی تدریس می‌شود.


تحصیل دوره راهنمایی یا کالج در فرانسه

طول دوره راهنمایی در فرانسه از سن 11 تا 15 سالگی ادامه می‌یابد و به اصطلاح کالج نامیده می‌شود. ورود به مقاطع متوسطه در فرانسه نیازی به آزمون ورودی ندارد و دانش آموزان می‌توانند بدون نیاز به شرط معدل وارد کالج شوند. در 4 سال متوسطه علاوه بر دروس ابتدایی ورزش، هنر، علوم اجتماعی، فیزیک و زیست شناسی نیز تدریس می‌شود. شرط ورود به مقاطع بالاتر در متوسطه معدل 12 است که پایان هر ترم دانش آموزان باید آزمون‌های مربوطه را پشت سر بگذارند..


تحصیل دوره متوسطه در فرانسه

دوره متوسطه که آن را با نام دبیرستان می‌شناسیم از 15 تا 18 سالگی در فرانسه ادامه می‌یابد. شرط ورود محصلان به دانشگاههای فرانسه گذر از مقطع دبیرستان است. مقطع متوسطه نیز خود به 3 دسته فنی، عمومی و حرفه‌ای تقسیم می‌شود. دانش آموزان در طول سه سال دبیرستان باید 3 درس انتخابی و 9 درس اصلی را پاس کنند.


تحصیلات عالی در کشور فرانسه

بالاترین مقطع آموزشی در فرانسه تحصیلات عالی است که خود دارای چهار مقطع کارشناسی، فوق لیسانس، تکنسین و دکتراست. بیش از 3500 مرکز آموزشی عالی در فرانسه وجود دارد که در بین این موسسات دانشگاه‌هایی با رنکینگ جهانی فعالیت می‌کنند. در فرانسه 5 حوزه اصلی برای آموزش وجود دارد که شامل هنر، زبان، علوم انسانی، تکنولوژی و سلامت است. همانگونه که گفتیم دانش آموزان برای ورود به مقاطع عالی مستلزم گذر از دبیرستان هستند، در غیر این صورت ورو به دانشگاههای فرانسه شدنی نیست. خوب است بدانید که توانایی دانش آموزان بر اساس نمرات 0 تا 20 در مقاطع مختلف ارزیابی می‌شود.


آموزش فنی و حرفه‌ای در فرانسه چگونه است؟

آموزش فنی که جز تحصیلات عالی در فرانسه به حساب می‌آید طی دو سال برگزار می‌شود. دیپلم فنی شامل هشت رشته است که عبارتند از علوم و فناوری آزمایشگاهی، صنعت و پیشرفت منسجم طراحی و هنرهای کاربردی، سلامت و اجتماع، هتلداری، کشاورزی و مدیریت.


ورود به دانشگاه‌های فرانسه و تحصیل در مقاطع عالی چه شرایطی دارد؟

دانش آموزان قبل از ورود به دانشگاه علاوه بر گذر از دبیرستان مستلزم هستند تا آزمون ورودی را پشت سر بگذارند. آزمون جامع ورودی به دو بخش اقتصاد و علوم اجتماعی و علوم‌های پایه تقسیم می‌شود. تحصیلات عالی بر اساس آزمون جامع ورودی آغاز می‌شوند و اعتبار می‌یابند. مدرک Baacalaureat یا آزمون جامع ورودی معادل دیپلم در ایران است.

دریافت مشاوره تخصصی تحصیل در فرانسه

برچسب ها: بدون برچسب

نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *