شرایط و هزینه مدارس فرانسه

همه چیز درباره شرایط تحصیل در مدارس فرانسه | شرایط و هزینه مدارس فرانسه

نظام آموزشی فرانسه در سال‌های اخیر توجه دانش‌آموزان زیادی را بوسیله ارائه مدرنترین و هوشمندانه ترین روشهای آموزشی در دنیا به خود جلب کرد. تحصیل در مدارس فرانسه به عنوان یکی از بهترین موسسات آموزشی در دنیا نسبت به سایر کشورها چالش برانگیز تر است. در این مقاله قصد داریم بگوییم که چگونه تحصیل در مدارس فرانسه به بهترین شکل ممکن برای دانش آموزان ایرانی امکان پذیر خواهد بود. با ما همراه باشید تا یک قدم به تحصیل در باکیفیت‌ترین مدارس دنیا نزدیکتر شوید.

موضوعاتی که در این بخش مورد بررسی قرار خواهیم داد:

  • مدارس فرانسه با ارائه مدرنترین روشهای تحصیلی در دنیا
  • ساختار و قوانین مدارس فرانسه چگونه است؟
  • زندگی دانش آموزان در فرانسه چگونه است؟
  • چگونه تحصیل در مدارس فرانسه امکان‌پذیر است؟
  • در پایان آیا تحصیل در مدارس فرانسه زمینه ساز ورود به دانشگاههای دولتی این کشور خواهد بود؟

مدارس فرانسه با ارائه مدرن‌ترین روش‌های تحصیلی در دنیا

به جرات می‌توانیم بگوییم که نظام آموزشی فرانسه دائما در حال رشد و بهبود است و از بروزترین روش‌های آموزشی در دنیا بهره می‌برد. امکان تحصیل رایگان یکی از مزیت‌های ویژه مدارس فرانسه محسوب می‌شود. تحصیل در سیستم پیشرفته آموزشی فرانسه به متقاضیان فرصت زندگی در یکی از زیباترین کشورهای دنیا را می‌دهد. همچنین، مسیر ورود به دانشگاه‌ها و بازار کار فرانسه برای متقاضیان هموارتر می‌شود.


ساختار و قوانین مدارس فرانسه چگونه است؟

سیستم آموزشی فرانسه به چهار بخش که شامل دبستان، متوسطه اول، دبیرستان و مدارس فنی و حرفه‌ای است تقسیم بندی می‌شود. دوره دبستان که ecole primaire نیز نام دارد از سن 6 سالگی تا 11 سالگی فرزند ادامه دارد. مقطع متوسطه اول 4 ساله است و دبیرستان‌های عادی و فنی و حرفه‌ای دو سال طول می‌کشند. مدارس فرانسه انواع مختلفی دارند و دانش آموزان باید با توجه به نیاز و شرایط زندگی خود مدرسه مناسبشان را انتخاب کنند. اما مدارس فرانسه به چند دسته تقسیم می‌شوند؟


انواع مدارس در فرانسه

به طور کلی، مدارس در فرانسه به دو نوع دولتی و بین المللی تقسیم می‌شوند. بدون شک مدارس دولتی و بین المللی به واسطه خدماتی که به دانش آموزان ارائه می‌کنند با یکدیگر متفاوت هستند. نمی‌توانیم بگوییم که مدارس بین المللی بهتر از دولتی هستند یا برعکس بلکه هرکدام از این موسسات برای دانش آموزان با نیازهای گوناگونی طراحی شده‌اند. برای اینکه بتوانید مدرسه مناسب خود  را انتخاب کنید ابتدا باید نسبت به هرکدام شناخت نسبتا خوبی کسب کنید.


تحصیل در مدارس دولتی فرانسه

تحصیل در این مدارس تنها برای کسانی که از سوی دولت این کشور تایید شوند مناسب است. به عبارتی افرادی که اقامت فرانسه را دارند می‌توانند در مدارس دولتی این کشور تحصیل کنند. یکی از مزیت‌های تحصیل در مدارس دولتی فرانسه این است که آموزش در این موسسات رایگان است. البته لازم به ذکر است که تدریس در مدارس دولتی فرانسه به زبان فرانسوی است.

شش سالگی سن شروع مدارس دولتی در فرانسه است. عموما دانش آموزان خارجی شرایط لازم برای تحصیل در این مدارس را ندارند، از این رو اقدام به ادامه تحصیلات خود در مدارس بین المللی این کشور می‌کنند.


تحصیل در مدارس بین المللی شبانه روزی فرانسه

به طور معمول دانش آموزان خارجی و بین المللی مدارس شبانه روزی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. مدارس شبانه روزی خدمات رفاهی زیادی از جمله ارائه خوابگاه به دانش آموزان ارائه می‌کند. تسلط به انگلیسی یا فرانسوی برای ادامه تحصیل در مدارس فرانسوی الزامی است، با این وجود برای ورود به موسسات آموزشی این کشور نیازی به ارائه مدرک زبان نیست.

 به طور معمول آزمون‌های ورودی برای ورود دانش آموزان به مدارس بین المللی برگزار می‌شود تا توانایی آنها را ثابت کند. تمکن مالی یکی از الزامات ورود به مدارس بین المللی فرانسه است و تنها زمانی دانش آموزان می‌توانند وارد موسسات شبانه روزی شوند که بتوانند هزینه‌های آن را پرداخت کنند. برای آگاهی نسبت به هزینه‌های تحصیل و زندگی دانش آموزان باید با شرایط زندگی آنها در این کشور آشنا شوید.


زندگی دانش آموزان در فرانسه چگونه است؟

دانش آموزانی که اقدام به تحصیل در مدارس بین المللی فرانسه می‌کنند به دو روش می‌توانند اسکان خود را انتخاب کنند. در روش اول دانش آموزان می‌توانند در خانه افرادی که به عنوان قیم آنها معرفی می‌شوند زندگی کنند. قیم دانش آموز می‌تواند عضوی از خانواده یا یک فرد مورد تایید و اعتماد از سوی والدین فرزند باشد.  در روش دوم دانش آموزان می‌توانند در مدارس شبانه روزی ثبت نام کنند که تمامی امکانات رفاهی آنها توسط موسسه فراهم می‌شود. همچنین، دانش آموزان در تعطیلات آخر هفته اجازه خروج از مدارس را دارند.


هزینه تحصیل در مدارس فرانسه

اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که تحصیل به زبان فرانسوی بر اساس قوانین موجود در فرانسه کاملا رایگان است. البته مدارس شبانه روزی رایگان نیستند و بسته به شرایطی که دانش آموز انتخاب می‌کند میزان شهریه آن متفاوت است. هزینه تحصیل در مدارس بین المللی شبانه روزی بین 25 تا 30 هزار یورو است که تمامی خدمات رفاهی دانش آموز اعم از خوابگاه، تفریحات و… را پوشش می‌دهد.


چگونه تحصیل در مدارس فرانسه امکان‌پذیر است؟

همانطور که گفتیم تحصیل در مدارس فرانسه پروسه‌ای چالش برانگیز است اما غیرممکن نیست. برای این امر باید با یک مشاور خبره مشورت کنید، اما به طور کلی قبل از هر چیزی باید با شرایط پذیرش این موسسات آموزشی آشنا شوید.


شرایط پذیرش از مدارس فرانسه

کسب مدرک زبان برای پذیرش از سوی مدارس فرانسه الزامی نیست، اما یک پوئن مثبت محسوب می‌شود. در ابتدا یک آزمون ورودی مانند ریاضی، زبان و کامپیوتر برگزار می‌شود و اگر دانش آموز قبول شود پذیرش تحصیلی را دریافت می‌کند. با وجود اینکه برای ورود به مدارس فرانسه احتیاجی به ارائه مدرک زبان نیست اما تسلط به انگلیسی یا فرانسوی ضروری است.


در پایان آیا تحصیل در مدارس فرانسه زمینه ساز ورود به دانشگاههای دولتی این کشور خواهد بود؟

قطعا تحصیل در مدارس فرانسه شانس ورود دانش آموز به دانشگاههای دولتی این کشور را بالا می‌برد. دانش آموز در طول دوره تحصیل با یادگیری زبان فرانسوی و آشنایی با نظام آموزشی این کشور زمینه ورود خود به دانشگاه‌های دولتی را مهیا می‌کند.

دریافت مشاوره تخصصی تحصیل در فرانسه

رزرو مشاوره
برچسب ها: بدون برچسب

نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *